MİLLETVEKİLİ AVŞAR ASGARİ ÜCRETE VERDİ VERİŞTİRDİ

MİLLETVEKİLİ AVŞAR ASGARİ ÜCRETE VERDİ VERİŞTİRDİ

DEVA Partili Avşar; “En yüksek asgari ücret bizde diyen kafa, asgari ücreti pul eden dünya rekoru kırdığımız enflasyondan hiç bahsetmiyor.”dedi.

DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Tekirdağ Milletvekili Cem Avşar yaptığı basın açıklamasında hükümetin asgari ücret politikasızlığını, zamları ve hükümetin tutumunu eleştirdi. 

Avşar, ücretli çalışanların yarısını oluşturan asgari ücretlinin 17002 TL ile yılın ilk çeyreğinde bile açlık sınırının altında kaldığını, zamların zamanlamasının manidar olduğunu ve hükümet bu ayak oyunlarında vazgeçip çalışana hak ettiğini vermesi gerektiğini söyledi.

ASGARİ ÜCRET EMEK SÖMÜRÜSÜNE KARŞI ÇALIŞANI KORUMAKTIR

 “Asgari ücret; hayat pahalılığına karşı, açlığa karşı, emek sömürüsüne karşıçalışanı korumaktır. Çalışana asgari düzeyde insan onuruna yakışır bir hayat sağlamaktır.”, diyen Avşar; Bir ülke de bu standart açlık ve yoksulluk sınırları ile mukayese edilerek test edilir. Ülkemizde açlık sınırı yılın ilk çeyreğinde asgari ücretin üstüne çıktı.  Asgari ücret 17002 lira ve asgari emekli aylığı 10 bin lira iken TÜRK-İŞ, haziran ayı açlık sınırını 18 bin 978 lira 77, yoksulluk sınırı ise 61 bin 820 lira 10 kuruş olarak açıkladı.”, şeklinde açıklamalarda bulundu.

AÇLIK SINIRI ASGARİ EMEKLİ AYLIĞINI 2’YE KATLADI

Avşar; “Yoksulluk sınırına hiç bakmadan açlık sınırının asgari ücretin 2 bin TL üstüne ve asgari emekli aylığın ise yaklaşık 2 katına çıktığını görmekteyiz.”, dedi.

“Hükümet yetkilileri tarafından yapılan açıklamalardan da anlaşılacağı üzere asgari ücret sabit kalacaktır.”, diyen Avşar; “Sabit kalan bir asgari ücrette, toplam ücretli çalışanların yarısını oluşturan asgari ücretli yılın 2. 3. 4. çeyreğinde nasıl geçinecektir?”, ifadelerini kullandı.

ASGARİ ÜCRETLİYE 6 AYLIK ENFLASYON FARKI ÖDENMELİ VE ASGARİ ÜCRET ARTIŞI ENFLASYON ARTIŞ ORANINA ENDEKSLENMELİDİR

Sayın Şimşek’in bir TV programında ülkedeki enflasyonu unutarak “Gelişmekte olan ülkelerde en yüksek asgari ücret bizde, Türkiye'de asgari ücret düşük değil" ifadelerini kullandığını ancak Sayın Bakan’nın ülkemizdeki enflasyon oranın -o da TÜİK rakamlarına göre- Avrupa ve dünyanın en yüksek ülkelerinden biri olduğumuzu bildiğini söyledi.

“Ücret artışları enflasyonu tetikler bahanesi bu tablo karşısında ne kadar insanidir? Ne kadar gerçekçidir?”, diyen Avşar; “İktidar derhal en az 6 aylık enflasyon farkı oranında dahi olsa asgari ücret artışı yapmalı ve asgari ücret artışını enflasyona endekslemelidir. Bu bir zorunluluktur, tercih değil.”, dedi.

ZATEN ÜLKEYİ GRİ LİSTEYE MUHALEFET SOKTU(!)

Gri listeden çıkış meselesine de değinen Avşar; “Diğer taraftan gri listeden çıktık diye göbek atan, birbirlerini tebrik eden iktidar mensuplarına söylüyorum; hakkınızdır, zaten o gri listeye ülkeyi kara para aklamayla mafyatik ilişkilerle, terör finansmanıyla sokan muhalefetti (!) Keşke asgari ücretliyi kara listeden çıkarmak için de aynı performansı sergileseniz.”, şeklinde konuştu.

NEDEN ZAMLAR AYIN 25’İNDE VE SONRASINDA YAPILDI?

Avşar; hükümetin şark kurnazlığıyla emekçinin eline geçecek üç kuruşa da göz diktiğini söyledi ve Bakan Şimşek’e seslendi; “Sayın Şimşek, çuval delik haberin yok mu? Sen önce hortumları kes. Ayın 25’inde ve sonrasında akaryakıta ve elektriğe zam yaparak emekçinin yasal hakkı olan enflasyon farkını daha az göstererek çözüm bulamazsın. Vergi paketleriyle orta ve dar gelirliye vergi salarak açığı kapatamazsın.”, dedi.

ZAMLAR, VATANDAŞA GAM OLDU.

Avşar hükümetin laf kalabalığıyla, manipülasyonla pembe tablolar çizdiğini söyledi ve sözlerine şöyle devam etti. “Evet, öyle anlaşılıyor ki; yine ‘en kötüsü geride kaldı hikâyeleriyle’ gelen zamlar, vatandaşa gam olmaya devam edecektir.”

 MİLLETVEKİLİ ÖZCAN’DAN TBMM'DE ORMAN YANGINLARINA İLİŞKİN AÇIKLAMA

CHP’DEN 24 SAAT EĞİTİM MARATONU AÇIKLAMASI

DEVA PARTİLİ AVŞAR YENİDEN BAKAN OLAN MURAT KURUM’A ÇATTI!

DEVA PARTİLİ AVŞAR; İKTİDAR, BÜTÇEYE NELERİ SIĞDIRDI DA EMEKLİLERİ SIĞDIRAMADI

TEKİRDAĞ MİLLETVEKİLİ CEM AVŞAR BAKANLIKLARDAKİ UYGULAMALARA SERT ÇIKTI!