Bugun...
Bizi izleyin:


Eylül ÖZBEY


Facebookta Paylaş

BAZI ÖĞRENCİLER, SUÇLU VE HAKSIZ
Tarih: 09-01-2020 18:17:00 Güncelleme: 11-01-2020 01:02:00


Eğitim, belirli alanlarda yeni şeyler kazandırma ve kişideki yeteneği ortaya çıkarma işidir. Eğitim amaçlı faaliyetler için de yıllarca çalışır, uğraşırız. Küçük yaşta okula başlarız. Tamam, öğreniyoruz iyi hoş ama gerektiğinden fazla yorulabiliyoruz. Başarılı öğrenciye daha iyi olsun diye, başarısız öğrenciye bir şeyler yapabilsin diye sorumluluklar dayandı. Farklı derslerden azdır fazladır ödevler verildi. Üstüne yeni bir dörtlüğe geçildiğinde görülen ders sayıları ve ağırlıkları da arttı. Elimizden gelenin en iyisi olsun, iyi yerlere gelelim diye de çalışıyoruz da sorun bizde mi ki, yoksa sistemde mi?

Açıkçası kimse haksız çıkmak istemez, bu doğrultuda çoğu kişi sisteme ya da öğretmene yağdırır tüm suçu. Ancak suç öğrencide de var,  -sık rastlanmaz ama- öğretmende de var. Eğitime önem vermeyip savsaklayan, çalışmayan, ödevleri önemsemeyen, verilen bilgiyi almayıp tekrar da yapmayan öğrenci şimdi de durduk yere yüksek not bekliyor. Onlara göre de suç daima yine ya hocada ya da sistemde. Hoca çok zor sormuş, detay sormuş…  E ama öğrettiğini sormuş sonuç olarak. Hocanın suçu olursa o da dersi anlatırken önemsememesi, öğrencilerin soru ve sorunlarıyla ilgilenmemesi vb. şeyler olur ki dediğim gibi böyle hocalara da sık rastlanmaz. Sonuca yönelirsek de iş öğrencide bitiyor.

Mesela şöyle düşünelim, zamanını en iyi şekilde değerlendiren, çalışan, tekrar da yapıp pekiştiren kimse hiçbir durumdan şikâyetçi değil. Ancak zamanını değerlendiremeyen üstüne üstlük boşa harcayanlar hep şikâyetçi. Çalışmaya zaman yoktu derler, saatleri çöpe atmaktan çalışmaya zaman bırakmadıklarından. Nereden çalışacağımı bilemedim derler, ne dinleyip ne de konulara bakmadıklarından. Sonra hocam suçlusun, hatalısın derler, en çok da orada yanılırlar. Eğer öğrenciden sonra birisi ille de suçlu olacaksa öncesinde öğrencinin yapması gerekeni en iyi şekilde yapmış olması gerekir. Yoksa durduk yere yine şikâyet ederler, yine zaman kaybı…

 

 Bu yazı 2564 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • ÇERKEZKÖY
  ÇERKEZKÖY
 • Atatürk
  Atatürk
 • Fantastik
  Fantastik
 • Bebişler
  Bebişler
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • ÇEMOBSAN
  ÇEMOBSAN
 • Osmanlı
  Osmanlı
VİDEO GALERİ
YUKARI