Bugun...
Bizi izleyin:


Küçük Yazarlar/Eylül ÖZBEY


Facebookta Paylaş

KADIN ASLA AŞAĞI DEĞİLDİR
Tarih: 05-12-2019 19:05:00 Güncelleme: 11-12-2019 18:59:00


Ben bugün yazımda kadınları toplumda arka planda bırakan, köle gibi kullanan geri kafalı toplumu eleştirmek amaçlı yazacağım. Kiminiz şimdi bana feminist diyeceksiniz ama ben feministlik yapmayacağım, bunu da bilmenizi istiyorum çünkü toplumda en geçmişten beri kadın, önemsiz varlık olarak görüldü, daha bebekken canlı gömüldü. Erkekleri dışlayan bir görüş sorun yaratsaydı bunu da elbet eleştirirdim.

Öncelikle bu geri kafalı görüşte kadın; el becerisini, zihinsel yeteneklerini veya herhangi başarılı bir özelliğini geleceği, kariyeri ve hayallerini için kullanmak istedi. Kadının eşi ise bu becerilerin kendine kullanılmasını, kendine çalışmasını istedi. Kadın yemek yapacaksa eşine yapacaktı, restaurantta insanlar için yapamazdı. Hizmet edecekse eşine, çocuklarına hizmet edecekti, herhangi bir yerde insanlara hizmet vermeyecekti. Kadın evde dizini kırıp oturacaktı, çocuk bakacaktı. Her aklına geleni söylemeyecekti. Çalışacaktı, kendini en son düşünecekti, yemek yapacak, bulaşık- çamaşır yıkayacaktı, evi tertemiz edecekti, gerektiğinde evine ekmeği de kadın getirecekti. Erkek bu sırada kahvede keyif çatacaktı, oralarda buralarda gezecek, gönül eğlendirecekti. Ama hayır! Kadın gerektiğinde hür de olur, en başarılısı da. İsterse doktor da olur avukat da. Eşit muamele elbet görmek isteyecek, eşit muamele görmesi hakkı da. İsterse çalışır, isterse okur, meslek sahibi olur. Toplumda erkeğin yapabildiğini kadının da yapmaya hakkı vardır. “Kadın insan içinde kahkaha atmayacak!” mı? Asla! Eğer mutluysa haykırarak gülecek, üzgünse ağlayacak. İsterse insana yardım edecek, isterse de hizmet edecek. Erkek neyi isteyip yapabildiyse kadın da eşit koşular altına girecek. Kadın özgürse erkek iki kat özgür olmayacak, erkek rahatken kadın kısıtlanmayacak. Kısıtlanmaya, aşağılanmaya uğraması kadının hakkı değildir bir kere. Tabi erkeklerin de birçok hakkı var. Ki onlara haklarına göre davranıldı bu zamana kadar. Kadına da haklarına göre davranılmalıdır.

Uzun lafımı kısaltmamı isterseniz; kadını burada haklı çıkardığım kadar erkek de haklı olacak elbet, erkek özgür olduğu kadar kadın da özgür olacak. Toplumumuza adaleti, insan eşitliğini vermemiz lazım çünkü bu dünya bir tarafın aşağılanıp diğer tarafın yüceltilmesi için dönmüyor. Olması gereken her şey eşit olacak. Bir millet ancak bu tarz düşüncelerle ileriyi görür, ileriye gider.Bu yazı 2184 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • ÇERKEZKÖY
  ÇERKEZKÖY
 • Atatürk
  Atatürk
 • Fantastik
  Fantastik
 • Bebişler
  Bebişler
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • ÇEMOBSAN
  ÇEMOBSAN
 • Osmanlı
  Osmanlı
VİDEO GALERİ
YUKARI