Bugun...
Bizi izleyin:


Eylül ÖZBEY


Facebookta Paylaş

HER YAŞAMIN DEĞERİ KENDİNE
Tarih: 16-04-2020 20:05:00 Güncelleme: 16-04-2020 20:11:00


Yaşamak istiyor insan ama gerçekten yaşamak. Hayatı zehir okurcasına değil, başkaları tarafından kullanılırcasına değil, gerçekten tüm kontrollerin sendeyken, avuçlarının içindeyken yaşamak. Yanlış kararları vermek de sana düşsün istiyordu, belki bir insan hayatını kurtarabilmek de... Ama bunların hepsini kendi hayatında kendi kurallarına göre yaptığını bilerek. 

Hayat bazen ne kadar yaşamaya değer olabiliyorsa, bir o kadar da yaşanılamayacak gibi hissettiriyor. Bu ikisi de tek bir yerde bağlanıyor; hayat seninse, kontrol elindeyse dibine kadar yaşamak istersin ancak başkalarının eline kukla olmuşsan, piyon gibi oraya buraya savruluyorsan içinde yaşama dair istek kalmaz. Gerçek bir yaşamın sırrı belki de budur. Belki de artık kendimizi başkalarına bütünen adamamalıyızdır. Her insan güvenilir değildi ki, yaşamını bağışladığın şey başkalarının yaşamını da almış olabilirdi. Sanki her yaşama birbirinden önemsiz gibi muamele gösteriliyor olabilirdi. Fakat kendi olanlar, hayatını ve hayatının güzelliklerini kendine saklayanlar en güzel muameleyi görüyorlardı, hem de başka bir şeye muhtaç olmadan en büyük değeri kendilerine verebiliyorlardı.

 Hayatın özü de zevki de en başından beri insanın kendisindeydi ama hayat? Hayat kimlerin eline oyuncak olmuştu? En çok değeri verip yanıldıkların, en çok emek sarf edip ziyan olduğun, en çok destek olup güçsüz kaldıklarındaydı. Oysa o değeri kendine de verebilirdin, o emeği kendine harcayabilirdin, her yıkıcı olayın ardından kendi desteğin sen de olabilirdin. Bu hayat birilerine aldanmak, birilerine adanmak için bize verilmedi, yoksa en başından beri herkesin hayatı var zaten, durduk yere birine iki hayat verilmedi. Bir insana birden fazla hayatı vermek yine sana ziyan olurdu. İlle de yaşayıp bilmek gerekmez, bazen insanın gördükleri bile kan dondurucu olabiliyor. Elimizdeki belki de en büyük fırsatın, geldiğimiz dünyanın kahrını en aza indirerek yaşayabilmenin ve her güzelliğin tadını çıkarabilmenin değerini bilmek gerekiyordu. Kendi hayatımızın değerini kendimize saklamamız gerekiyordu.

 Bu yazı 3409 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • ÇERKEZKÖY
  ÇERKEZKÖY
 • Atatürk
  Atatürk
 • Fantastik
  Fantastik
 • Bebişler
  Bebişler
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • ÇEMOBSAN
  ÇEMOBSAN
 • Osmanlı
  Osmanlı
VİDEO GALERİ
YUKARI